Ako vybrať meno pre psa

Výber mena pre psov je veľká zodpovednosť, veď ho vyslovíme za života psa približne 200 000 krát. Ľudia si vyberajú psie mená rôznym spôsobom. Napríklad podľa svojej obľúbenej filmovej postavy, historickej osobnosti, či celebrity, ktorá je práve v kurze. V posledných rokoch je trend vyberať psie mená z ľudských, čo ale nie je najštastnejšie riešenie. Neviete, koho sa týmto môžete dotknúť. Psie mená vyjadrujú, ako svojho psa vidíte a tiež vyjadrujú váš vzťah k nemu. Najrozšírenejšie psie mená vo svete sú Max pre psa a Meggie pre fenku. 

 

Pozri si náš zoznam psích mien. 

Ako si poradiť pri výbere mena pre psov ?

Základná vec - Je váš psík fenka, alebo pes? Viem, vyzerá to ako hlúpa otázka. No je až prekvapujúce, koľko krát sa z Dunča nakoniec vykľula Dunčica :-) . V útlom veku nemá psík ešte zostúpené semenníky do mieška, a to môže niekedy popliesť. Keď začneme vyberať psie meno, zvyčajne máme pred očami malé šteniatko. Je si ale treba uvedomiť, že šteniatko vyrastie v dospelého psa. 

Zásady pri výbere mena psa

 1. Meno psa musí byť ľahko identifikovateľné. Psy ľahko počujú tvrdo znejúce písmená, ako D, B, G, K, T... Skúste si vyberať psie mená, ktoré obsahujú tvrdé spoluhlásky. Najlepšie je, ak sa meno skladá z jednej, dvoch slabík.

 

2. Vyhnite sa menám, ktoré by sa mohli podobať na niektorý povel, či často používané slová. Nevyberajte psie mená, ktoré by sa mohli podobať na mená členov vašej rodiny.

 

3 . Pamätajte, že psa budete volať aj na verejnosti. Nevyberajte preto meno, za ktoré by ste sa prípadne mohli hanbiť, alebo ktoré znie nedôstojne či čudne. Keď budete na svojho psa volať v parku Karfiol, Debo, či Cvok, môže to vyvolať rozpaky.

 

4. Dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť pri výbere je, že psie mená pôsobia emotívne a môžu u ľudí vyvolať emotívnu podvedomú reakciu. Vytvoria si podvedomé rozhodnutie o povahe psa. Napríklad ak máte veľkého psa a jeho meno je Killer (zabiják), vyvolá to u ľudí inú reakciu, ako keď je jeho meno Dunčo. A pritom Killer môže byť miláčik čo stále vrtí chvostom. Sledujte niekoľko dní šteniatko a vylúčte mená, ktoré by ho nesprávne označovali. Psie meno vraví veľa o vašom psíkovi, ale verte či nie, vraví mnoho aj o vás.


5. Ak máte psa s papiermi, už má vybraté meno od chovateľa. Najideálnejšie by bolo toto meno mu zachovať, prípadne ak sa vám nepáči, urobyť nejakú modifikáciu, aby sa to podobalo. Ale nie je to pravidlo, kľudne môžete toto meno úplne zmeniť. V chovných staniciach to funguje tak, že začiatočné písmeno mena vypovedá o poradí vrhu v stanici. Napríklad ak máte meno Fanda, ide o šiesty vrh v stanici, lebo F je šieste v abecede.

 

dognames